+48 609 446 889
irek@bluephoto.pl

Rumunia 2017 – dzień 12 – Nesebyr, Bukareszt, Pitesti

Ireneusz Rek Fotografia

Rumunia 2017 – dzień 12 – Nesebyr, Bukareszt, Pitesti

Rumunia2017_IMG_6452

 

Już prawie dwa tygodnie w podróży. Dzień prawie codziennie zamykamy klamra nocy w innym miejscu, ciągle prąc na południe. Od dziś jednak kierunek wycieczki zmienia biegun i rozpoczyna się to co nieuniknione – powrót.  Jeszcze ranek w Nesebyrze, zagryzany lokalnymi wypiekami i już szlaban starego miasta podnosi się, żeby wypuścić nas w wielki świat… Bułgaria ma swoje uroki, które trzeba zobaczyć. Ale innym razem… Jeszcze dziś pomkniemy do podnóża Karpat, do miasta Pitesti, skąd już tylko krok do słynnej Transalpiny. Ale zanim… powrót do Warny z jej ogromnym portem i autostrada na Sofię. Jeszcze kilometry lokalnych tras i juz stoimy w oczekiwaniu na odprawę graniczna i wjazd na most na Dunaju pomiędzy Ruse a Giurgiu. To co tu się dzieje… Niby nic wielkiego, zwykłe oczekiwanie w kolejce do granicznego przejścia, trzeba odbębnić swoje i polecieć dalej. Jednak temperatura ponad 40 st + wysoka wilgotność zabija. Po godzinie silnik się przegrzewa i klimatyzacja przestaje działać. Otwarte okna i blaszany cień nad głową nie pomagają… Nareszcie szlaban i most. Ogromne, stylizowane na antyczne kolumny z datami 1952/54 i stalowa, efektowna konstrukcja kratownic. I już. Rumunia.

 

Rumunia2017_IMG_6492

 

Bukaresztu mięliśmy nie zobaczyć, duże miasta omijamy ale… potrzebna była wizyta w specjalistycznym sklepie z częściami do modeli RC, marki Traxxas. Historia i architektoniczne pamiątki to jest to co w takich wyjazdach cenimy bardzo. Młodzież męczy się tym jednak szybko, wiec ma wytchnienie od naszych pasji szybkimi zwodami samochodu RC zaznaczając teren. I tenże się popsuł. I Bukareszt miał dostarczyć odpowiednich części. Jednak pomimo, że to stolica nie udało się… Szkoda..

 

Rumunia2017_IMG_6554

 

Już tu jesteśmy wiec chociaż rzucimy okiem. Przewodnik podaje, że „w okresie międzywojennym Bukareszt uzyskał przydomek Małego Paryża (Micul Paris).  Historię miasta najbardziej odzwierciedla eklektyczna architektura, która stanowi mieszankę zabudowy historycznej, socrealistycznej i nowoczesnej.” I tak jest rzeczywiście. Monumentalne budowle, wąskie uliczki starego miasta z kamieniczkami i nagle ogromny plac po wyburzonym przez dyktatora centrum z budynkiem parlamentu. Stary Bukareszt pokazuje jak musiało być pięknie tutaj zanim robotnicy z kilofami wyrównani plac pod budowę pałacu dla Nicolae Ceaușescu. Jest niedziela, popołudnie. Niczego nie zwiedzamy, wszystkie muzea i tym podobne miejsca pozamykane. Może to i dobrze. Idąc wśród kolorowych tłumów starego miasta dajemy ponieść się rytmowi ulicy…

 

Rumunia2017_IMG_6511

 

Wieczór zastanie nas na drodze do Pitesti. W pobliskim mieście Mioveni znajduje się fabryka samochodów marki Dacia. Może dlatego tu kończy się autostrada?

 

SPIS TREŚCI

Rumunia 2017 – dzień 1 – Drewniane kościółki Maramureszu i malowany cmentarz w Săpânța

Rumunia 2017 – dzień 2 – malowane kościoły Bukowiny

Rumunia 2017 – dzień 3 – Suczawa – polskie wsie w Bukowinie – malowane cerkwie

Rumunia 2017 – dzien 4 – kierunek Siedmiogród

Rumunia 2017 – dzien 5 – Braszów, Sinaia, Rasnov

Rumunia 2017 – dzień 6 – z Branu trasą Transfogarską do Sybinu

Rumunia 2017 – dzień 7 – Sybin, Sighișoara, kościoły  obronne w Axente Sever, Moșna, Biertan

Rumunia 2017 – dzień 8 – z Sibiu przez Făgăraș, Rupę, Braszów, Harman, Prejmer do Bercy w okolicach Buzau

Rumunia 2017 – dzień 9 – w kierunku Morza Czarnego – błotne wulkany, Braiła, Babadag, Enisala, Jurilovca

Rumunia 2017 – dzień 10 – Histria, Konstanca i dalej w kierunku bułgarskiego słońca czyli Półwysep Kaliakra i Kavarna

Bułgaria 2017 – dzień 11 – Przez Bałczik (Балчик), Kamienny Las (Побити камъни), Biała (Бяла), Nesebyr (Несебър)

Rumunia 2017 – dzień 12 – Nesebyr, Bukareszt, Pitesti

Rumunia 2017 – dzień 13 – Pitesti, Manastirea Bistriţa, Hurez, Transalpina, Alba Julia

Rumunia 2017 – dzień 14 – Alba Iulia, Sarmizegetusa Regia, Hunedoara

Rumunia 2017 – Dzień 15 – Hunedoara, Monasterio de Râmeţ, Rimetea, Turda

 

CZYTAJ TEŻ

Pozostałe wpisy