+48 609 446 889
irek@bluephoto.pl

Skandynawska Pętla 2016 – dzień 12 – wyspa Magerøya – Nordkapp

Ireneusz Rek Fotografia

Skandynawska Pętla 2016 – dzień 12 – wyspa Magerøya – Nordkapp

skandynawska_petla_2016__IMG_8152

 

Dziś dotrzemy nareszcie do najdalej położonego północnego punktu. Tzn. dotrzemy na Nordkapp ale w planach mamy pieszy spacer na Knivskjelodden, który na północ jest bardziej, tylko położony jest mniej malowniczo. Już w XVIw. Nordkapp zrobił wrażenie na Richardzie Canellorze, brytyjskim podróżniku szukającym północnej drogi do Azji, który wówczas wysokie klifowe wybrzeże określił Przylądkiem Północnym i tak już pozostało. Turyści i podróżnicy mieli więcej frajdy z przebywania na malowniczej skale niż parę metrów na północ bardziej, błotnistej łące Knivskjelodden. Plan podróży zakłada, że dziś robimy mało kilometrów na asfalcie a dużo zwiedzamy i oglądamy na miejscu. Zanim jednak tamże dotrzemy ponownie otrzemy się (dosłownie, na asfalcie) o renifery, popatrzymy na czarne trójkąty płetw orek w wodach fiordu, przemkniemy podmorskim tunelem (6870m) łączącym wyspę  Magerøya (tu znajduje się Nordkapp) z lądem.  Jest pochmurno. Jadąc w kierunku Północnego Przylądka wspinamy się coraz bardziej asfaltem i… docieramy do nisko zwieszonych chmur. Dalej juz we mgle docieramy do kasy biletowej ze słona opłata za wjazd i juz jesteśmy w rozległym budynku centrum turystycznego. Obejrzymy wystawy i pokazy wewnątrz, pokręcimy się przy spowitym mgłą globusie i rozczarowani pogodą opuszczamy Nordkapp.

 

skandynawska_petla_2016__IMG_8257 skandynawska_petla_2016__IMG_8239 skandynawska_petla_2016__IMG_8235

 

Dalej w planach był kilkukilometrowy spacer na Knivskjelodden. jednak pogoda pogarsza się coraz bardziej, pada, a ścieżka która tamże prowadzi wypełnia się wodą, tak po kostki… Zwiedzanie półwyspu Magerøya zrealizujemy zatem z samochodu.

 

skandynawska_petla_2016__IMG_8294

 

W Gjesvær jest port z którego wypłynąć można w rejs podczas którego można zobaczyć kolonie maskonurów (tutejsza kolonia liczy około miliona osobników!). To również jednak nie dziś, nie przy takiej pogodzie… Prognozy pogody zapowiadają takie warunki jeszcze przez dłuższy czas, zatem nie ma szans, ze jutro, przed wyjazdem coś się zmieni i będzie okazja popatrzeć na wszystko to co nas omija.

 

 

Ciąg dalszy – Cztery dni w drodze do domu – Przez Finlandię i kraje bałtyckie

 

 

CZYTAJ TEŻ

Pozostałe wpisy