Polska 4×4 – trasa Olszyna – Plichowice przez Lubomierz
Szlak jaki obecnie Wam proponuje to efekt przygotowania tras na Toyota Off-Road Festival, który w 2021 roku odbywał się w tych okolicach. Został poprowadzony z Olszyna MotoPark 4×4 wprost do mostu, który stał się rozpoznawalny w naszym kraju dzięki nieudanemu udziałowi w filmie z serii Mission Impossible z Tomem Cruizem. Zabytkowej przeprawy na szczęście nie wysadzono i możecie ją zobaczyć na końcu opisanej trasy.
OLSZYNA
Miasteczko z którego startujemy jest niewielkie, zamieszkuje je niewiele ponad 4 tys osób. Do dnia dzisiejszego zachował się jego stary układ wsi ulicówki (prawa miejskie Olszyna posiada od 2005r). Pierwsze wymianki o miejscowości pochodzą już z 1254 roku. Do dziś zachowało swój niecodzienny klimat oraz… zabytki do których zaliczyć można kościół katolicki o początkach sięgających XIVw, kościół ewangelicki, ob. rzym.-kat., wybudowany w latach 1895–1897, zespół pałacowy, z XVII-XIX w czy zabytkowe domy z XVIII i XIXw.
UBOCZE
Przez miasto przeciskamy się wąskimi uliczkami by już szutrowa trasą dotrzeć do miejscowości Ubocze. Tutejsza zabudowa to tzw. łańcuchówka, typ wsi zakładanej w średniowieczu na prawie niemieckim w której zagrody znajdowały się po jednej lub obu stronach drogi przebiegającej zazwyczaj dnem doliny wzdłuż rzeki. Trasa wiedzie obok kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, z XV-XVI w. Warto do niego zajrzeć, wewnątrz znajdziecie m.in. późnogotycką, drewnianą rzeźba Madonny z ok. 1500, ambonę z 1589r, ławkę kapitańska oraz późnorenesansowy ołtarz z 1623r.
LAWENDOWY OGRÓD
Zanim trasa przetnie powiatową drogę 364 po prawe stronie szlaku mijamy Lawendowy Ogród. Miejsce urokliwe, gdzie poczęstują nas kawa i pysznym ciastem. We wnętrzu skusić może asortyment sklepiku z sporą ilością lawendowych dekoracji i drobiazgów. Nie jest to jednak wielkie pole, raczej kawałek działki i kilka rzędów, któremu uroku dodają rosnące obok słoneczniki i elementy dekoracyjne.
LUBOMIERZ
To jedno z najmniejszych i najstarszych miast w województwie dolnośląskim, prawa miejskie uzyskało już w 1291r. Nie uległo zniszczeniu podczas II wojny światowej dzięki czemu zachowało średniowieczny układ urbanistyczny. To co sprawia, że wato tu zajrzeć to właśnie ten małomiasteczkowy, niesamowity klimat z kamieniczkami, rynkiem, ratuszem… Lubowierz wart zainteresowania jest również ze względu na fakt, że to właśnie tu nagrano wiele ze scen filmu „Sami swoi”. Fakt ten upamiętniają tabliczki rozrzucone w zabytkowych zaułkach oraz muzeum w którym zgromadzone są pamiątki i rekwizyty związane z filmem. Wśród nich znajdują się m.in. karabin, z którego zamek wylata, granat do świątecznego ubrania i fragment płota, przy którym kłócili się bohaterowie. Wśród innych unikatowych eksponatów znajdują się: umowa z dublerem Władysława Hańczy – Józefem Jakubowskim oraz pierwsza kopia filmu Sami swoi, z której film był odtwarzany podczas prapremiery w 1967 roku.
PASIECZNIK
Wieś, której zabudowa to również typowa łańcuchówka o długości bagatela prawie 3 km, docieramy głównie ze względu na fakt, ze zlokalizowana jest tu smażalnia ryb „U Andruszka”. Miejscowi, z którymi przygotowywaliśmy trasę zachwalali, że nie zawiedziemy się na jej kulinarnych specjałach. Mieli racje i Wam ja również polecamy.
PLICHOWICE
Miejsce to znane jest z faktu iż znajduje się tu najwyższa zapora kamienna i łukowa oraz druga co do wysokości w Polsce (wysokość 62 m, długość w koronie 290 m, w stopie – 140 m). Zbudowano ją w latach 1902–1912 w celu ochrony przed powodziami na rzece Bóbr. Obiekt miał pełnić wiele funkcji, oprócz przeciwpowodziowej również energetyczną (hydroelektrownia) jak i turystyczną. Wraz z nią zbudowano linie kolejowa z mostem zapewniające dojazd. Ruch pasażerski zawieszono tu w roku 1991 a w 2004r. linia została zlikwidowana. W Plichowicach pozostał po niej niszczejący dworzec oraz wspomniany na wstępie most stalowy, który po historii z filmem – zyskał popularność i jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc w regionie.
To nie jedyna trasa jaką poprowadziliśmy, dla Land Cruiser Adventure Club. Kolejne, które również znajdą się na stronie to następny wariant trasy Olszyna – Plichowice (może służyć jako trasa powrotna) oraz szlak wytyczony urokliwymi drogami gdzieś nad czeską granicę.
TRASA DO POBRANIA
(GOOGLE MAPS) (KLM)
–
–
CZYTAJ TEŻ