Skąd pobierać mapy na nawigację?
Co zabrać w teren? Dedykowana nawigacje czy urządzenie przenośne typu tablet, telefon z aplikacja GPS? Ostatnio coraz więcej osób ze względu na wygodę zaczyna posługiwać się w terenie apkami na androida czy ios. O wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań pisaliśmy w osobnym artykule. Dziś pokażemy Wam gdzie zaopatrzyć się w mapy, jeśli posiadacie nawigacje GARMIN lub tylko przygotowujecie i edytujecie ślady w darmowym programie BASE CAMP tego producenta.
Obecnie źródłem darmowych map do wszelkiego rodzaju aplikacji jest OpenStreetMap, projekt społeczności internetowej mający na celu zbudowanie darmowej, swobodnie dostępnej mapy całej kuli ziemskiej stworzony w 2004r. przez Brytyjczyka, Steve’a Coasta. W 2018 roku liczba zarejestrowanych użytkowników OSM przekroczyła 4,5 mln osób. Każdy z nich może edytować mapy za pomocą zapisanych wcześniej śladów GPS, zdjęć satelitarnych, map do których wygasły prawa autorskie oraz własnej wiedzy na temat edytowanego obszaru. Są one publikowane na otwartej licencji Open Database License. Czy mapa ta jest dokładna? Tak, wystarczy spojrzeć.
Mapy te (obszary i lokalizacje stron do pobierania) możemy wykorzystać również do przygotowywania własnych tras. Jak pobierać mapy? Jak edytować ślad. To już zobaczycie na filmie poniżej.
MAPY EUROPY
Dobrym źródłem aktualnej mapy naszego kraju jest polska strona projektu OpenStreetMap. Pozwala na pobieranie samych map ale też jako dodatkowej nakładki – warstwic czy szlaków turystycznych pieszych. Ma ona specyficzny, bardzo kolorowy wygląd, do którego trzeba się przyzwyczaić.
Kolejnym miejscem gdzie uzyskacie ciekawe mapy jest niemiecka strona freizeitkarte-osm.de. Tu do wyboru mamy zarówno osobno kraje europejskie (z Polską, Białorusią i Turcją ale bez Ukrainy) jaki i całe regiony. Co to znaczy – jeśli jedziemy przez Bałkany to nie musimy pobierać kolejno wszystkich krajów, które pokonamy po drodze ale od razu całość w jednym pliku, od Słowieni i Rumuni po Grecje i Turcje. To samo dotyczy Skandynawii, Alp, Karpat, Pirenejów i innych. Zaletą map uzyskanych z tej strony jest ładna kolorystyka, z oznaczeniem topografii (warstwice, roślinność) i dobre oznaczenie różnej kategorii dróg gruntowych. Wadą – słaba widoczność nazw miejscowości i tragicznie wręcz nieczytelne punkty POI (ciekawe miejsca na trasie, stacje benzynowe, sklepy itp.).
Kolejną, znaną mi opcją poboru map jest strona frikart.no. Ma ona w swoich zasobach wszystkie kraje Europy łącznie z Ukrainą i Białorusią. Do wyboru mamy tu zarówno mapę samochodową w dwóch wersjach graficznych jak i TOPO (zawierające szczegóły terenu) w opcji lato/zima (zima to dodatkowo trasy biegowe dla narciarzy) i nakładki szlaków i tras biegowych.
Ostatnia i chyba najbardziej użyteczna opcja to mapy ze strony extract.bbbike.org. Tu pobierzecie zarówno całe „kwadraty” mapy jak i wybrane fragmenty które sami możecie dociąć. W wersji płatnej mogą to być na raz bardzo duże obszary, w darmowej mniejsze ale i tak obejmujące cały świat. Jednak trzeba pamiętać, że Garmin przyblokował mapy z Unicode od niezależnych twórców. A bez Unicode nazwy są transkodowane na alfabet łaciński, co nie działa dobrze i mapa wygląda dziwnie. Sprawdziłem np. nazwy na mapie Iranu są zniekształcone, z dziwnymi znakami w środku. Jak pobierać takie mapy? To zobaczycie na tym poradniku:
MAPY USA, AFRYKI, AMERYKI PÓŁNOCNEJ
Dla mnie najlepszą stroną do uzyskania map z tych rejonów jest witryna gmaptool.eu. Znajdziemy tu aktualne mapy w Wersji TOPO całego kontynentu Afrykańskiego oraz Południową Amerykę z podziałem na regiony oraz USA.
Czy można zrobić to łatwiej? Tak, mapy drogowe (wszystkie kontynenty i kraje) możemy kupić na stronie GARMINA, niektóre regiony maja również swoje wersje topograficzne. Jednak moje doświadczenie z mapami wykonywanymi dla Garmina przez NAVTEQ to konstatacja, że nie zawsze są dokładne, czasami też zbyt optymistycznie kierują ruch na nie istniejące a jeszcze budowane (i opóźnione) drogi i autostrady. Mapy OSM – pomimo że są tworzone przez amatorów i entuzjastów – bywają dokładniejsze i bardziej aktualne.
MAPY WYSZTKICH KRAJÓW ŚWIATA
Bardzo ciekawa propozycja na pobieranie map jest strona alternativaslibres.org. Pozwala ona oprócz uzyskania plików dotyczących konkretnych krajów – wgrywanie całych regionów, takich jak wybrane części kontynentów jak i całe kontynenty od razu.
Kolejna, podobna propozycja to strona strona garmin.opentopomap.org. Tu również do wybrania jest większość krajów globu jednak już bez możliwości wyboru regionów.
Jak działa pobieranie map z dwóch ostatnich stron – jeszcze nie sprawdzałem ale wydają się przydatne ze względu na duży obszar jaki obejmują oraz pliki do w grania od razu do nawigacji lub do Base Campa.
PORÓWNANIE SZCZEGÓŁÓW MAP
Jak widać mapa OSM w wersji TOPO przekazuje więcej informacji o terenie (GARMIN również ma takie wersje mapy). Ale to nie wszystko. Również ilość i dokładność dróg szutrowych jest większa. Do zwykłej jazdy po asfalcie wybrałbym jednak mapy Garmina, głównie ze względu na lepszy routing (wytyczanie tras), czy chociażby informacje o prędkościach (wyświetlane znaki ograniczeń). Poniżej porównanie wyglądu tego samego fragmentu terenu (Islandia) w programie Base Camp.
frikart.no (summer I)
frikart.no (summer II)
Jeśli macie dobre miejsca z których pobieracie mapy, proszę o kontakt.