+48 609 446 889
irek@bluephoto.pl

NAWIGACJA GARMIN – wgrywanie śladów i podróży do urządzenia.

Ireneusz Rek Fotografia

NAWIGACJA GARMIN – wgrywanie śladów i podróży do urządzenia.

 

Przedstawiam krótki poradnik jak tworzyć i wgrywać ślad lub podróż do urządzenia GARMIN.

UWAGA – nie wszystkie nawigacje wyświetlają ślad. Jest to funkcja bardzo przydatna, szczególnie dla fanów off-radu, którzy chcą poruszać się raz wytyczona na sztywno ścieżką, której nawigacja nie przeliczy, tylko wyświetli tak jak ją wymyśliliśmy.

ŚLAD –  jak przygotować i edytować – instrukcja w filmie: www.youtube.com

PODRÓŻ  to po prostu trasa, którą przygotowujemy w prosty sposób na komputerze. Nie prowadzi od punktu A do B według algorytmu nawigacji (trasa krótka lub szybka) ale po dodaniu odpowiednio wielu punktów może kluczyć i uwzględniać wiele ciekawych miejsc. Funkcja przydatna gdy planujemy bardziej skomplikowaną wycieczkę.

Wady tego rozwiązania: do projektowania w Base Camp i poruszania się potem potrzebujemy w nawigacji tej samej mapy (również wersji) – nawigacja przy manewrach może przeliczyć trasę na nowo i jeśli nie oznaczymy ważnego dla nas miejsca punktem – pominąć go wytyczając szlak inaczej wg własnego widzi mi się.

WGRYWANIE:

GARMIN EXPLORE to fajna aplikacja, dzięki której możemy przenieść ślad lub trasę na urządzenie ale…  musimy mieć internet.  Poza tym często się wiesza, szczególnie jeśli wgrywamy więcej niż jeden ślad. Nieprzydatna do przesyłania podróży, gdyż ta wymaga tej samej mapy co bazowa na której została tworzona. Garmin Explore ma inną i to powoduje błędy w przeliczaniu. Używając tego programu trzeba być ostrożnym z tym co robimy z trasami i punktami. Jeśli na nawigacji jesteśmy zalogowani swoim kontem program i nawigacja szybko się synchronizują. Usuniecie czegoś skutkuje szybko tym samym działaniem na urządzeniu. Jeśli zrobiliśmy coś nieprzemyślanie to… już tego nie ma również w nawigacji.

WGRYWANIE BEZPOŚREDNIE. Niestety moje urządzenie czasami bardzo długo łączy się z komputerem. Jednak jeśli już się to stanie – wrzucamy ślady i podróże do folderu GPX na urządzeniu (nie karcie). Niestety testy na GARMIN OVERLANDER wykazały że ta nawigacja (oparta na systemie Android) nie czyta w ten sposób dogranych plików. Inne z którymi miałem kontakt (NUVI) nie miały z tym problemów.

 

JAK TO DZIAŁA – PORADNIK