+48 609 446 889
irek@bluephoto.pl

Beskid Niski – trasa Klimówka-Bardejów przez przełęcz Beskid

Ireneusz Rek Fotografia

Beskid Niski – trasa Klimówka-Bardejów przez przełęcz Beskid

 

Ta trasa została przygotowaliśmy na potrzeby Toyota Off-Road Festiwal 2023. Jej długość to 62 kilometry i wiedzie przez zieloną granicę Polsko-Słowacką. W czasie jej przygotowywania jak i potem podczas zlotu była przejedna, choć droga przez samą granicę należy już do trudnych, po drugiej stronie również jest poprowadzony po części terenowo (bród, szutry).

 

Mapa

(GPX) (GOOGLE MAPS)

HAŃCZOWA

Wieś powstała w 1480 r. na prawie wołoskim. Znajdziemy tu drewnianą, XIX-wieczną cerkiew łemkowską pod wezwaniem Opieki Matki Bożej. Ta wcześniej grekokatolicka świątynia ze względu na kiepski stan w 1956 r. miała zostać rozebrana a wyposażenie wywiezione do składnicy ikon w Łańcucie. Cerkiew uratował powrót kilku rodzin wysiedlonych w 1947, które własnymi siłami wyremontowało ją, oraz powołało w Hańczowej parafię prawosławną.

 

 

 

ROPKI

Wieś lokowana została na prawie wołoskim o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1581r. Dawna cerkiew zbudowaną tu w 1801r zobaczymy z skansenie w Sanoku. Obok miejsca po cerkwi znajdziemy przylegający do niego cmentarz z zachowanymi nielicznymi nagrobkami.

 

 

STAWISZA

W tej wsi powstałej w końcu XVI w. znajdziemy pomnik poświęcony Łemkom przesiedlonym ze swoich domów podczas akcji „Wisła”.

 

 

CZYRNA

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, wcześniej cerkiew Paraskewy Męczennicy. Zbudowana w 1893 według projektu austriackiego architekta Delavo, z pochodzenia Francuza, o czym informuje tablica pamiątkowa wewnątrz cerkwi. k. 200 m. na północ od cerkwi dawny cmentarz, na którym zachowało się kilka kamiennych nagrobków

 

 

BANICA

Jedna z później lokowanych wsi w regionie: przywilej lokacyjny wydał w 1574 r. biskup krakowski Franciszek Krasiński. Przed II wojną zamieszkała prawie wyłącznie przez Łemków. Część z nich wyjechała tuż po ukończeniu wojny na Ukrainę, a większość pozostałych została wysiedlona w 1947 r. w ramach akcji „Wisła”. Po 1947 r. ponownie zasiedlili ją polscy osadnicy, przybyli głównie z Podhala i Sądecczyzny. We wsi Cerkiew z końca XVIII.

 

 

IZBY

W tej powstałej w XVI w. wsi w latach 1769–1772 mieli swój obóz i siedzibę konfederaci barscy dowodzeni przez Kazimierza Pułaskiego. Znajdziemy tu murowany kościół, niegdyś cerkiew, zbudowany w 1866 roku. Zachowało się w nim wyposażenie z II poł. XIX wieku.

 

 

KOŃSKA DOLINA

Ośrodek wypoczynkowy z restauracją oraz stadniną koni u podnóży najwyższego szczytu Beskidu Niskiego. Na miejscu znajduje się też ogród, plac zabaw, prywatny parking.

 

 

PRZEŁĘCZ BESKID

Przełęcz (644m) w głównym grzbiecie wododziałowym Karpat, pomiędzy masywem Lackowej (997 m n.p.m.) na wschodzie a masywem Dzielca (792 m n.p.m.) na zachodzie.

 

SVERŽOV

Przed wjazdem do miejscowości omijamy wieś kierując się Zlate po drodze pokonując bród.

 

BARDEJÓW

Już od XIV i XV w. miasto stało się ważnym ośrodkiem rzemiosła i handlu, czemu przyczyniło się jego jego położenie na szlaku z Półwyspu Bałkańskiego do Polski i na Ruś. Tutejsi kupcy sprzedawali w Polsce m.in. wina tokajskie. Budowę murów obronnych z basztami, zachowanych do dziś zlecił w 1352 r. król Ludwik I. Kompletne mury, w których było 5 bram powstały w XV w.  W 1365 r. miasto uzyskało prawo miecza – od tej pory mogło wydawać wyroki śmierci i wykonywać je o czym przypomina brązowa rzeźba na rynku.  W 1376 r. zostało podniesione przez króla Ludwika I do rangi wolnego miasta królewskiego. W ciągu niespełna stu lat od początku XIV do początku XV w. Bardejów urósł do rangi jednego z największych i najbogatszych miast ówczesnych Górnych Węgier. Co dziś tu zastaniemy?

  • Bazylikę Świętego Idziego (słow. dom sv. Egídia) – najcenniejszy zabytek miasta. Wzniesiony w XIV w
  • Kościół św. Jana Chrzciciela z klasztorem franciszkanów z XV w. Pierwotnie gotycki, w XVII w. przebudowany w stylu późnorenesansowym.
  • Stara synagoga żydowska
  • Ratusz z lat 1505–1511
  • Zabytkową zabudowę runku i przyległych ulic – domy pierwotnie gotyckie, w większości przebudowane w stylu renesansowym.
  • Mury obronne z XIV–XVI w. z trzema (pierwotnie) bramami, basztami i barbakanem, uważane za najlepiej zachowany miejski kompleks obronny na Słowacji.

 

 


CZYTAJ TEŻ