+48 609 446 889
irek@bluephoto.pl

Aplikacja MAPS.ME – darmowe mapy od nowa

Ireneusz Rek Fotografia

Aplikacja MAPS.ME – darmowe mapy od nowa

Już jakiś czas temu testowałem ten rosyjski program i w sumie to było proste ale bardzo przydatne narzędzie, szczególnie na sprzęt od Apple. Czasy się zmieniają, Rosja ze względu na wywołanie wojny na Ukraine nie jest modna ale mimo wszystko zerknąłem co nowego dzieje się w tej apce. I tu pozytywna zmiana, jest sporo nowości, i większy porządek, prostota działania. A dokładnie?

Trzeba pamiętać, że nie wszędzie mamy internet, lub jest on czasami tak drogi że google maps nie ratują. Podczas terenowych eskapad warto też mieć możliwość poruszania się po przygotowanej trasie (o planowaniu tras przeczytasz tu). I tu na scenę wchodzą aplikacje, które mogą posiadać wgrane mapy, działające off-line oraz pokazują kreskę na mapie która będzie naszą drogą. Jedna z nich jest MAPS.ME. Nie jest to nowość, już opisywałem ją na stronie ale ostatnio sporo się zmieniło.

Jakie są najbardziej widoczne różnice? MAPS.ME ma obecnie dwie bardzo przydatne funkcje – zapis śladu oraz zmianę stylu mapy. Teraz jeśli gdzieś jedziemy oprócz nawigowania się po śladzie możemy jednocześnie zapisywać przejechana trasę, która przecież może być inna niż planowana. Jest też bardziej intuicyjna i uporządkowana. Działa płynnie nawet na starym iPadzie. Pozwala również płynnie przełączać cię pomiędzy telefonem i np. radiem z ANDROID AUTO lub CARPLAY (np. żeby wygodnie na telefonie przejrzeć mapę).

Same zalety? Tak, poza jedna wadą, całość zrobiono w Rosji i jest ZA DARMO (bez ograniczenia ilości pobrań map jak u konkurencji). Jaka jest korzyść twórców programu? Tego do końca nie wiemy i trzeba zastanowić się dwa razy instalując ten produkt.